Obsesje i kompulsje. Lęk przed lękiem.

 


Zapraszam do słuchania. Komentarze

 1. Dzięki za nagranie. Kurcze przestraszyłam się tego zr jednak od nerwicy może podupasc zdrowie do tej pory myslalam że nerwica w nic się nie przeradza ( usłyszałam w którymś nagraniu Wiktora. Niestety też ten Lek przed lekiem u mnie występuje. Tez te samospełniające się przepowiednie mnie strasza pod tym kątem ze boje sie depresji I np ze tym ze o tym mysle i się przejmuje ze np nie wytrzymam inp dopadnie mnie to w końcu. Boje sie tego. Co masz namysli mówiąc ze pod wpływem leku podejmujemy decyzję i wtwey te samospełniające się przepowiednie następują? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nerwica może wpływać na stan naszego zdrowia, to oczywiste.
   Wszystko jest jednak kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Nie jest tak, że każda osoba z zaburzeniem lękowym, musi podupaść na zdrowiu.
   "Co masz namysli mówiąc ze pod wpływem leku podejmujemy decyzję i wtwey te samospełniające się przepowiednie następują?"
   Mam na myśli to, że sam fakt lęku nie spowoduję, że to czego się boisz, się ziści.
   Samospełniająca się przepowiednia jest wynikiem naszych działań/zachowań/decyzji, które są następstwem pewnych założeń.

   Usuń
 2. Cześć Kasiu. Mam taki właśnie strach przed ocd ze to taka straszna choroba i nie wiadomo jak ciężko się z tego wychodzi co mnie trochę zniechęca i zasmuca jednocześnie. Przez to np jak się dzieje coś dobrego w moim życiu ro zaraz mam takie myśli) nie wiem czy to natrety) ze jak mogę się w.pelni tymcieszyc jak mam taką przeszkodę do pokonania w postaci ocd? Takie są skomplikowane "wytyczne " ze boje sie ze mi to nie minie I boje sie ze te mysli nie pozwolą mi się w pełni cieszyć życiem. Miałaś coś takiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miałam trochę podobnie. Tym OCD to straszą niemiłosiernie, a warto byłoby się przestać tego, aż tak bać. Wspomnę o tym w kolejnym nagraniu.

   Usuń
  2. Dziękuję to czekam 🙂

   Usuń
  3. Odczuwam to samo, że to takie okropne, niektórzy już uważają, że to choroba, że konieczna jest terapia. Bardzo mnie to nakręca i odbiera nadzieję, że kiedykolwiek minie

   Usuń
 3. Fajnie że jesteś, bo już myślałem że zniknęłaś 🙂 Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Jestem i szykuję kolejne nagranie.

   Usuń
 4. Kasiu jeśli będzie taka opcja to ja poproszę filmik o leku przed utrata kontroli I rozwieniecie tego tematu leku przed lekiem lub innymi nieprzyjemnymi uczuciami np zlosc smutek. Natomiast chciałabym cie o coś spytać. Natrafiłam ostatnio na instagramie na 2 takie wypowiedzi jedna socjolozki a druga psycholozki bodajże nurtu systemowego odnośnie tego że terapeuci namawiają swoich klientów do nadmiernego selfcare i olewania "powinnosci" wobec innych tym samym promując postawy antyspołeczne. Chodzę na terapię od prawie 2 lat i teraz boje sie ze psyxhog może mnie nauczyć czegoś szkodliwego ( mam ocd - strach przed chorobami psychicznymi I morne ocd.). Jak się naczytałam takich rzeczy to nie wiem już komu wierzyć i w co zaufać;/. Moja psycholog np mówi mi że jeśli nie mam na coś ochoty to np nie muszę tego robić ( np spotkania z osobami z rodziny które niespecjalnie chca utrzymywać kontakt) I jednocześnie dać prawo takim osobom do tefo samego bo to ze się jest rodzina nie znaczy ze taki konktakt jest wymagany zawsze bo są różne sytuacje. Więc boje sie ze może tonadmierny selfcate i terapia zaszkodzi zamiast pomoc. Co o tym sądzisz?
  .

  OdpowiedzUsuń
 5. Super nagranie :) Czekamy z niecierpliwością na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz