Dlaczego "nie zajmuj się tym" nie zawsze wystarcza?

 Zapraszam do słuchania.

Komentarze

 1. Witam czy mogą występować same natretne mysli bez kompulsji ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niektórych i to całkiem poważnych książkach autorzy twierdzą, że tak (np. "Diagnoza Psychoanalityczna" Nancy McWilliams). Ja natomiast uważam, że zazwyczaj występują razem, tyle, że kompulsję nie zawsze są rozpoznawane.

   Usuń
 2. Mam natretne mysli ze zrobie komus krzywde, jak widzę noz to robi mi się slabo. Mam też stany lekowe. Czy ja zwariowałam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja doświadczałam natrętnych myśli, że sobie zrobię krzywdę, a na widok noży niemal płakałam i chowałam wszystko co ostre. Co za tym tego typu myśli mogą występować w zaburzeniu lekowym, ale internet to nie jest z oczywistych przyczyn miejsce na diagnozowanie.

   Usuń
  2. Za parę dni mam wizytę u psychiatry , boje się mu powiedzieć o tych myślach natretnych ze stwierdzi ze zwariowałam.

   Usuń
  3. Spokojnie, tego typu treść natrętów jest bardzo częsta w nerwicach, zapewniam Cię, że psychiatra nie takie rzeczy słyszał.

   Usuń
 3. Hej, jak to wszystko sobie poukładałaś w głowie (o czym niejednokrotnie mówisz w nagraniach że jest potrzebne do trwałego wyjścia z zaburzenia), skoro nie korzystałaś z pomocy specjalisty, np. psychoterapeuty? Chodzi mi np o odnalezienie znieksztalcen poznawczych, prace nad nimi itp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki, YouTube, internet i przede wszystko pewne doświadczenia, które pojawiały się na przestrzeni czasu zestawione z wiedzą, którą zdobywałam. Dodam tylko, że wciąż jestem na etapie układania sobie pewnych spraw, a nawet biorę pod uwagę terapię, bo mam trochę tematów (takich życiowych) do przepracowania.

   Usuń
 4. Hej, mam problem z kontaktem ze swoimi emocjami. Czasem uda mi się zatrzymać i sprawdzić, co czuję, ale częściej nie. Jak zwiększyć świadomość swoich emocji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest trochę książek na ten temat, polecam się zapoznać, bo nie jestem w stanie tutaj 2-3 zdaniach odpisać. Polecam nawet książki dla dzieci na ten temat (ja korzystałam). I polecam tym bardziej, że jeżeli nie umiesz rozpoznawać i rozumieć swoich emocji, to masz też zapewne zaburzony kontakt ze swoimi potrzebami.

   Usuń
 5. Kasiu ja np wiem ze bylam bardso pospinana I ogromne presję na siebie narzucałam (ciagla walka z nadwaga a potem znowu efekt jojo, poronienie, kolejna ciąża w ogromnym leku przed jej utrata i na koniec strach przed kowidem u mnie widzę że wywaliło korki ( do tego jeszcze utrata pewnych relacji z rodzina) . Mimo że jestem świadoma trgo nie wiem do końca jak to zmienić bo dalej tak reaguje i nakładam na siebie presję. Jak udało Ci się zdjąć z siebie pewne presję perfekcjonizm wysokie oczekiwania? Ja się już dużo nauczyłam chodzę na terapię ( chociaż tutaj chyba raczej stoję w miejscu bo ciągle mielimy inne tematy), praktykuje mindfulness staramnsie medytowac 10 min dziennie, mam kontakt z emocjami, ale te presję nadal są i nie do końca wiem jak nad tym pracować przykładowo widzę że cisgle musze nauczyć się odpuszczać nie kontrolować też może ciagle swoich emocji (może też i emocji członków rodsiny- np ciężko mi akceptować zlosc swoją ale też i innych chyba). Czy stosowalas może jakieś dialogi wewnętrzne czy jakieś ćwiczenia żeby przekształcać swoje przekonania?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz